Ve dnech 3. 10. – 17. 10. 2015 jsme se v rámci projektu Erasmus+ zúčastnily Language and Methodology Refresher Course v Edinburgh School of English. Naše cesta započala na pražském letišti Václava Havla, kde jsme zjistily, že náš let není přímý, ale že poletíme do skotské metropole přes polskou Lodž. Do Edinburghu jsme dorazily o pět hodin déle. Cesta autobusem č. 35 z letiště k naší hostitelské rodině trvala přibližně hodinu a půl. Byly jsme ubytovány nedaleko centra v malebném domku s několika ložnicemi. Naše hostitelská rodina byla velmi příjemná, přátelská a vždy ochotná nám pomoci. V našem přechodném domově jsme snídaly a večeřely. Večeři obvykle připravovala paní domu Sandra. Jednou jsme měly možnost ochutnat i pravý domácí haggis – skotské národní jídlo – základem jsou ovčí vnitřnosti, jako srdce, játra, nebo plíce, ke kterým se přidává ovčí lůj, cibule, koření, sůl, ovesné vločky a někdy mletá ječná krupice. Směs těchto, ale i dalších ingrediencí se vaří (dle originálního receptu) asi 1 hodinu v ovčím žaludku. Možná tento recept nevypadá na první pohled příliš chutně, ale v podstatě se jedná o jídlo velmi podobné českému prejtu a kroupovému z vepřové zabijačky.
Prvním volným dnem byla neděle a my jsme se vydaly za poznáním památek hlavního města Skotska Edinburghu, prošly jsme starobylou třídu Royal Mile kolem katedrály sv. Jiljí až k hradu, který je dominantou celého města, dále jsme pokračovaly jsme ke galerii výtvarného umění a na třídě Princess Street jsme si daly tradiční britský pokrm fish and chips, následovala návštěva hřbitova Canongate, kde je pochovaný například slavný ekonom Adam Smith. V Edinburghu je velmi pohodlná městská hromadná doprava, jezdí zde tramvaje a dvoupatrové autobusy, „lítačka“ na 14 dní vyjde zhruba na 40 liber.
V pondělí v devět hodit začínala škola. První hodina byla vždy zaměřena na různé konverzační aktivity, následoval kurz intenzívní angličtiny, kde se probíraly rozličné věci jako například idiomy, gramatika a také nové jevy objevující se v současné angličtině, vše na úrovni C2. Následovala pauza na oběd, kterou jsme řešily formou sendviče z domova, protože ceny za oběd byly poměrně vysoké. Odpolední vyučování se soustředilo na metodiku výuky anglického jazyka, probírala se jak teorie, tak i praxe. Přínosné byla i sociálně-kulturní stránka věci. V naší skupině bylo zastoupeno několik různých národností, bylo zajímavé s nimi diskutovat a probírat rozdílné přístupy ke studentům v různých zemích. Výuka probíhala obvykle do pěti hodin a večery jsme věnovaly přípravě různých projektů a psaní domácích úkolů. Ve škole bylo velmi přátelské prostředí, k dispozici byla výborná káva, čaj i voda. Všichni lektoři byli profesionálové a jejich přístup byl motivující. Samostatnou kapitolou je fascinující starobylá budova školy, stojící na hlavní historické třídě Royal Mile. Škola je dostupná lehce pěšky, tak i autobusem MHD č. 35.
Náš společný volný víkend jsme věnovaly poznávání Skotska a jeho přírodních a kulturních památek. Navštívily jsme metropoli Glasgow, které je městem naprosto odlišným od Edinburghu. Na trase Glasgow – Edinburgh jezdí několikrát za hodinu autobus za cca 12 liber. Další den jsme využily nabídky společnosti Haggis Adventure Tours a vydaly jsme se za poznáním části skotské vysočiny, viděly jsme největší skotské jezero Loch Lomond a dále jsme pokračovaly do malebné vesničky Aberfoyle a nakonec jsme strávily odpoledne na slavném hradě Stirling, kde se psala historie skotského boje za nezávislost vedené Williamem Wallacem a Robertem Brucem. Výlet stál okolo 50 liber. Poslední rozlučkový večer jsme strávily s našimi spolužáky v restauraci slavného britského kuchaře Jamie Olivera.
Náš pobyt splnil a možná i předčil naše očekávání. Studium nám je do naší budoucí praxe a práce se studenty velmi užitečné. Navázaly jsme nové kontakty a poznaly nové kultury. Výbornou pomůckou nám byl průvodce Skotsko od Lonely Planet.